Як захистити водяною полотенцесушитель з нержавіючої сталі від струмів (електрокорозії)
Як захистити водяною полотенцесушитель, радіатор від струмів (електрокорозії)!?
Природа блукаючих струмів криється в різниці потенціалів заземлених конструкцій в різних частинах будівлі. Оскільки всі металеві конструкції, повинні мати гальванічний контакт з нульовим провідником у ВРУ (ввідно розподільчому пристрої) або ГРШ (головному розподільчому шафі).
Це називається системою зрівнювання потенціалів.
Для чого це робиться ― для того що б взявшись за трубу і заземлене обладнання не отримати удар струмом. Труба буде десь далеко мати заземлення, а, скажімо, плита, в підвалі свого будинку і між цими 2 "землями" буде невелика різниця потенціалів, скажімо 4-6В.
Теоретично, при правильному будівництві, різниці потенціалів бути не повинно.
Але на практиці по-іншому. Десь зварне з'єднання замінюють на згони і вносять додатковий опір, а де то вставляють кусок з металопласту. Все це призводить до виникнення різниці потенціалів у різних кінцях або поверхах труби, яка в кінці і призводить до електрохімічної корозії.
Електрохімічна корозія особливо злісно поводиться з підземними комунікаціями, що проходять через грунти з різною кислотністю, або якщо десь поруч є трамваї та потяги.
Проблема корозії змішувачів і рушникосушок саме в тому і полягає, що до них підходять пластикові труби. Стояк, звичайно ж, з металевих труб.
Металеві труби все заземлені, в нових будинках через систему зрівнювання потенціалів, в старих ― в підвалі до контуру заземлення.
При використанні пластикових труб розривається металлосвязь між трубами стояка і металевим полотенцесушителем.
Отже розривається потенціал: на стояку у вас один ― земля, на змішувачі (полотенцесушителе) ― інший.
Таке явище называется ― різниця потенціалів (фізики за 8 клас). Між різними потенціалами з'являється електрострум, за умови появи між ними провідника. Таким провідником і є поточна вода.
При русі води по трубах відбувається микротрение різних середовищ: води та металу, а при терті виникає напруга!
Тобто потенціал, той що в стояку дорівнює потенціалу землі (заземлено), а той що в полотенцесушителе ― сам по собі, а через воду між різними потенціалами і виникають "блукаючі струми", і, як наслідок ― корозія. Вода володіє відмінною токопроводимостью.
ВСЕ що вам ТРЕБА ЗРОБИТИ, ― це забезпечити надійну металеву зв'язок між трубами стояка і металевими кінцевими пристроями (полотенцесушитель, радіатор).
Простіше кажучи ― заземліть свій полотенцесушитель на металеві труби стояка і все блукаючі неприємності вас покинуть негайно, потенціал вирівнюється і струму нізвідки і нікуди буде текти.
Поки трубопроводи холодної і гарячої води, а також опалення виконувалися із сталевих труб ― питання про заземлення кожної батареї просто не міг виникнути: в підвалі кожен трубопровід заземлялся в двох місцях (як протяжний елемент).
Обратите внимание: каждая ванна также заземлялась (на трубопровод) отдельным проводником, т.к. иначе у нее нет электрической связи с водопроводной трубой.
Когда начали повсеместно использовать пластиковые или металлопластиковые трубы ― о заземлении как-то мало кто задумывается. Казалось бы, металлопластиковая труба ― сродни стальной (по проводимости). Но ― вы где-нибудь видели соединительные элементы, которые обеспечивали бы электрический контакт с алюминием внутри стенки металлопластиковой трубки?
И получается так: вода ― достаточно проводима, чтобы подвести опасное напряжение в ненужное место, но недостаточно проводима, чтобы защитить человека от удара током. Плюс при движении вода за счет трения о стенки (диэлектрик) электризуется, и статический заряд накапливается на металлических элементах (своего рода Лейденская банка).
При прикосновении ― бьет ощутимо. Человека с больным сердцем может и убить.
Есть еще одна опасность: среди соседей может найтись придурок, который с целью экономии решит установить жучок, чтобы счетчик в обратную сторону крутился. И не придумает ничего лучшего, чем подключиться к системе отопления. Тогда к батарее лучше не прикасаться (даже если трубы стальные).
В ПРАВИЛАХ УСТРОЙСТВА ЭЛЕКТРОУСТАНОВОК, глава 1.7 (дополнительная система уравнивания потенциалов), говорится: "...Все металлические элементы должны быть заземлены".
Вывод:
При застосуванні пластикових і металопластикових труб ВСІ металеві елементи системи (батареї опалення, рушникосушки, ванни, змішувачі, і навіть чавунні бачки унітазів) необхідно заземлювати.